Níže najdete základní informace a časté dotazy k očkování. V dolní části stránky je pak rozcestník na jednotlivé typy očkování a bližší informace k povinnému a nepovinnému očkování a také k dobrovolnému očkování, které hradí pacienti sami.
O tom rozhodne lékař u každého dítěte přísně individuálně. Obecně lze říci, že překážky v očkování mohou být dočasné, které vedou jen k oddálení očkování nebo trvalé, které očkování brání trvale. Může to být jen proti některé nemoci, nebo se dítě nemůže očkovat vůbec. Tyto děti, které nemohou být očkovány ze zdravotních důvodů, jsou závislé právě na vysoké proočkovanosti ostatní populace.
Dalšími důvody bránící očkování (většinou trvale) může být závažná reakce po předchozím očkování či závažné chronické onemocnění (nejčastěji neurologické nebo defekt imunity).
Jakoukoliv reakci má jen malá část (několik málo procent) očkovaných dětí.
Reakce po očkování se dostavují za různě dlouhou dobu, záleží na typu očkování. Může to být už v den či následující den po očkování (u neživých vakcín), u živých vakcín se reakce může dostavit až za 7-10 dnů. Tuto informaci vám sdělí lékař při očkování.
Reakce může být místní nebo celková.
Nejčastější místní reakce (v místě vpichu)
Nejčastější celkové reakce
Většinou se reakce vyskytují izolovaně (např. jen zarudnutí nebo jen otok či neklid atd.), pouze v ojedinělých případech v kombinacích (např. zarudnutí s teplotou či bolestivý otok, neklid a teplota apod.).